دوشنبه، 10 مهر 1402
رخدادشهر » سیاست » پیوستن به بریکس در راستای اقتصاد مقاومتی است

رئیس جمهور:

پیوستن به بریکس در راستای اقتصاد مقاومتی است

کد خبر: 9907

تهران- ایرنا- رئیس جمهور کشورمان با اشاره به پیوستن ایران به بریکس گفت: آنچه انجام شده یک رخداد اتفاقی نیست بلکه یک سیاست انتخابی توسط دولت سیزدهم است و ما این مسائل را با جنجال و کار سیاسی انجام نخواهیم داد.

رخدادشهر: آیت الله سید ابراهیم رئیسی در بدو ورود به تهران پس از سفر فشرده کاری که با هدف شرکت در پانزدهمین اجلاس سران بریکس انجام شده بود در تشریح دستاوردهای این سفر عنوان کرد: سفری که به آفریقا جنوبی برای شرکت در اجلاس سران بریکس انجام شد، سفری مهم بود زیرا بریکس یکی از ائتلاف های جهانی است که نقش بسیاری در همکاری های اقتصادی و تجاری در جهان دارد.

وی ادامه داد: بریکس در شمال آفریقا و آفریقای جنوبی و آسیا و آمریکایی لاتین اعضای قابل توجهی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ائتلاف های جهانی مثل بریکس و شانگهای نوظهور و مخالف یک‌جانبه گرایی هستند و در جهت پیشرفت امور ملت ها تلاش می کند، گفت: ارتباط با بریکس سال گذشته با شرکت در نشست مجازی بریکس آغاز و درخواست عضویت ایران مطرح شد در همین راستا وزیر امور خارجه به آفریقای جنوبی سفر کرد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: پس از آن دبیر شورای عالی امنیت در نشست دبیران امنیت ملی شرکت کرد و پیگیری هایی از طریق سران بریکس انجام شد. 

وی با بیان اینکه اهمیت و جایگاه ژئوپلتیک و کنشگری فعال ایران در عرصه های مختلف منطقه برکسی پوشیده نیست، تصریح کرد: عضویت ایران با اجماع اعضا صورت گرفته است و سازوکارهایی می طلبد که این سازوکارها با سرعت دنبال می شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بریکس در همکاری های تجاری و اقتصادی متمرکز است و ارتباط با بریکس در راستای اقتصاد مقاومتی است، اضافه کرد: ارتباط با سازمان های جهانی و منطقه ای و فرامنطقه ای به توان سیاسی کشور خواهد افزود.

آیت الله رئیسی خاطر نشان کرد: این عضویت موجب توانمندی بیشتر در حوزه قدرت سیاسی خواهد شد، زیرا ارتباط با ساختارهای موثر جهانی حتما ساختارهای قدرت سیاسی را تقویت خواهد کرد.

وی محور این سفرها و مراودات را منافع ملی برشمرد و گفت: آنچه انجام شده است یک رخداد اتفاقی نیست بلکه یک سیاست انتخابی بوده است که دولت سیزدهم آن را انجام داده است.

رییس جمهور تاکید کرد: دولت سیزدهم سیاست خارجی را زمینه ای برای رقابت های داخلی قرار نداده است و این مسائل را با جنجال و کار سیاسی انجام نخواهیم داد و تمام سازوکارها در راستای تامین منافع ملی است.

انتهای پیام/

دسته بندی: سیاست
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید