دوشنبه، 10 مهر 1402
رخدادشهر » استان‌ها » لزوم بهره مندی مردم سیستان وبلوچستان از ثروت معادن

لزوم بهره مندی مردم سیستان وبلوچستان از ثروت معادن

کد خبر: 9852

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: از ثروت معادن استان، باید همه‌ مردم این خطه پهناور بهره‌مند شوند.

رخدادشهر: محمد کرمی شامگاه سه شنبه در جلسه شورای معادن استان که با حضور اعضا در محل استانداری برگزار شد، افزود: سیستان و بلوچستان دارای معادن مختلفی است و وجود این معادن خود یک ثروت بوده و از ثروت معادن استان، باید همه مردم این خطه پهناور بهره‌مند شوند.

وی با تاکید بر اهمیت موضوع کشاورزی پایدار بیان کرد: غنی بودن خاک کشاورزی مهم است و سازمان محیط زیست باید در زمینه مسائل زیست محیطی معادن، بررسی‌های لازم را انجام بدهد، فعالیت معادن نباید به صنعت کشاورزی استان آسیب وارد کند.

وی اضافه کرد: بررسی بهره‌روی ذخایر معدنی، ایجاد صنایع فرآوری معادن، بهره‌مندی مردم منطقه، تولید ثروت، بعد اقتصادی و اشتغال معادن مورد توجه مسئولان باشد.

استاندار با اشاره به اهمیت فلز مس در تولیدات فناوری‌های نوین، افزود: در زمینه ذخایر معادن مس و طلا سیستان و بلوچستان جزو استان‌های برتر است.

کرمی اظهار کرد: بیان میزان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان نتیجه‌ای در توسعه سیستان و بلوچستان ندارد بلکه این ظرفیت‌ها باید مورد بهره برداری قرار بگیرند.

وی با اشاره به موضوع قاچاق سوخت و عدم فعالیت ماشین آلات مورد استفاده در برخی معادن یا صنایع نیز گفت: مسئولان باید میزان فعالیت، ساعت کار، میزان استخراج و بهره برداری معادن را بررسی کنند، چرا که در برخی از پروژه‌ها شاهد عدم تطابق پیشرفت بیان شده با سطح اجرا هستیم.

کرمی تاکید کرد: کارشناسی و بررسی دقیق پروژه‌ها، میزان پیشرفت کارها، عدم تعطیلی پروژه و بررسی نیاز کارگاه‌ها برای در اختیار قرار دادن منابع مورد نیاز به صورت کنترل شده رد اولویت کار قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: امنیت و دادن مشوق‌های سرمایه‌گذاری در میزان سرمایه گذاری و پیشرفت کارها بسیار تأثیر گذار است.

وی اذعان کرد: ما جوانان خیلی توانمندی در استان داریم که باید از ظرفیت این جوانان در حوزه تجارت، اقتصاد، معادن، شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنیم.

کرمی اضافه کرد: در زمینه نیاز به نیروی کار ماهر، مسئولان باید کارگاه‌های آموزشی مورد نیاز را برگزار کنند.

ایلنا نوشت، وی با تاکید بر دقت و رفع موانع در انجام کارها تصریح کرد: طولانی شدن پروسه صدور مجوزها، باعث دلسردی سرمایه گذار، کاهش تولید و ایجاد مشکلات اقتصادی خواهد شد.

وی با اشاره به مشکلات حوزه تجارت بر برقراری ارتباط با کشورهایی که از طریق دریا می‌توان با آنها در ارتباط بود، تاکید کرد.

شایان به ذکر است در سطح استان سیستان و بلوچستان از ۴۵۴ فقره معدن، در ۳۶۰ فقره، معدن فعال داریم که ۸۰ درصد معادن کل استان را شامل می‌شوند، ۳۳ فقره از معادن استان در حال تجهیز، ۶۷ فقره احیا و همچنین فعال سازی معادن کوچک مقیاس از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
سیستان و بلوچستان, معدن
دسته بندی: استان‌ها
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید