یکشنبه، 13 فروردین 1402
رخدادشهر » میراث فرهنگی و گردشگری » باستان‌شناسان پیوند دهنده تاریخ و ارزش‌های بشری

باستان‌شناسان پیوند دهنده تاریخ و ارزش‌های بشری

کد خبر: 9135

ضرغامی گفت: باستان‌شناسان پیوند دهنده بین تاریخ و ارزش‌های بشری هستند و این نقش بسیار مهم است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بیستمین همایش سالانه باستان‌شناسی که یکشنبه هفتم اسفندماه با حضور جمعی از باستان‌شناسان کشور در موزه ملی برگزار شد، اظهار کرد: باستان‌شناسی علم، دانش و فرهنگ و هنر است. ترکیبی از مهمترین موضوعات و توانمندی بشری است. ۱۰ سال قبل در نشستی که در مشهد برگزار شد با عنوان بزرگداشت شیخ بهایی، مهمترین ویژگی شیخ بهایی را در علوم مادی و به عنوان یک شخصیت بین‌رشته‌ای توضیح دادم که بعداً معلوم شد شخصیت او در این حوزه چقدر مورد غفلت واقع شده است. باستان‌شناسی هم علم چندحوزه‌ای است.

ضرغامی در ادامه گفت: زمانی وقتی درباره غفلت از معماری در بعد از انقلاب سخن گفتم، خیلی حمله شد که چرا گفتم بعد از انقلاب به معماری بی‌توجهی شد. ما باید با صراحت و بدون لکنت‌زبان در این باره صحبت کنیم. مالکیت، پول و بساز و بفروشی باعث شد از یک وجب جا استفاده کنند، برای این‌که اندکی پول بیشتر کسب کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه به سفر یک روزه‌ای که به بغداد برای حضور در اجلاس کشورهای صاحب تمدن داشت اشاره کرد. او از برگزاری این نشست در سال آینده در ایران خبر داد و درباره استفاده از دانش خارجی‌ها در باستان‌شناسی، گفت: البته غرب با توجه به نگاه برتری‌جویی که دارد، آن را در تعاملات خود اعمال می‌کند و چیزهایی را نادیده می‌گیرد.

وی سپس به سفر نیویورک و بازید از موزه متروپولیتن اشاره کرد و افزود: بخش بزرگی از این موزه درباره ایران است، یک راوی با سوادی هم داشت که دو ساعتی آنجا بودم. در یک بخش موزه نقشه‌های بزرگ از ایران طبیعت و جغرافیای ایران را نشان می‌داد. در این نقشه‌ها خلیج فارس را با خط بزرگ نوشته بود. اوج بحث کشورهای حاشیه خلیج فارس بود. کسی که روایت می‌کرد جلوی کلمه "Persian" ایستاده بود و مانع از فیلمبرداری شد. آن‌ها تاریخ را به نمایش گذاشته‌اند، اما آن را بازگو نمی‌کنند. در برخی از فیلم‌های هالیوود هم با حساب و کتاب عمل کرده‌اند که تمدن و تاریخ ما را منحط اعلام کنند.

ضرغامی در ادامه با اشاره منابع محدود و کمیاب میراث‌فرهنگی ناملموس، اظهار کرد: در این باره بسیار تأسف می‌خورم. روی بعضی کار می‌کنم. بیش از سه هزار اثر ثبت شده است اما بعضی از این‌ها حتی یک صفحه مطلب ندارند. الان مدتی است تیمی را تعیین کرده‌ام راجع به چند موضوع مهم به من اطلاعات دهند. چند روز پیش وزیر ورزش، که متأسفانه الان در آی‌سی‌یو هستند، یک ربع درباره ویژگی‌های «چوگان»، سبک زندگی و رفتار اطلاعات دقیق و عالی داد که اصلاً نمی‌دانستم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ما از روز اول سعی کردیم تعارض‌ها را از بین ببریم. بعضی‌ها می‌گفتند رفتی آنجا، دو روز بعد در زبانت کوروش و داریوش نباشد! الان می‌بینند در این کشور چقدر فضیلت‌ها بود و با اتکا بر همین‌ها ایرانی‌ها اسلام را پذیرفتند. شهید مطهری می‌گوید اگر به خاطر ایرانی‌ها نبود، نه به لحاظ عده، نفرات و تجهیزات حتی قدرت ایمان، آن تعداد کم سپاه اسلام که هفت بار به ایران حمله کردند، راه دین باز نمی‌شد. چون جامعه چند طبقه شده بود. شنیدند دینی با این مشخصات آمده است این فضیلت‌ها در میراث ناملموس ماست. اولین گروهی که باید کلید این را بزند باستان‌شناسان هستند. یک عده شاقول این دین شده‌اند که اصلاً آنچه معرفی می‌کنند، دین نیست.

کد خبر 5719976

منبع: mehrnews-5719976

تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید