یکشنبه، 2 اردیبهشت 1403
رخدادشهر » جامعه » اعطای ۷۴ میلیارد تومان به شتابدهنده‌های دانش‌بنیان/جزئیات ۳ دسته حمایت

اعطای ۷۴ میلیارد تومان به شتابدهنده‌های دانش‌بنیان/جزئیات ۳ دسته حمایت

کد خبر: 10433

  معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه بسته حمایتی این صندوق از شتابدهنده‌ها شامل سه بخش تسهیلات، توانمندسازی و سرمایه‌گذاری می‌شود، گفت: بودجه مصوب مربوط به شتابدهنده‌های دانش‌بنیان در بازه زمانی ۵ ساله، ٢۴٣ میلیارد تومان بوده است.

رخدادشهر: سیاوش ملکی فر در دومین روز از گردهمایی بزرگ شتابدهنده‌های تخصصی نوآور که در محل ساختمان معاونت علمی ریاست‌جمهوری برگزار شد، افزود: با شعار هر ایرانی یک شتابدهنده، امروز ۱۶۴ شتابدهنده دانش‌بنیان در کشور تشکیل شده است.

وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی یک نهاد مالی است که از ۵ سال قبل حمایت از شتابدهنده‌های دانش‌بنیان را در دستور کار قرار داده، ولی ما همواره مشکلی با این مجموعه‌ها داریم و هم‌اکنون هم داریم که این است که صندوق تنها از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند.

ملکی‌فر از شتابدهنده‌ها به عنوان کسب و کارهای دیر بازده یاد کرد و ادامه داد: این امر مشکلاتی را در صندوق ایجاد کرده، ولی ما راهکارهایی را برای آن ارائه داده‌ایم. 

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، اظهار کرد: نخستین مرحله تولد کسب و کارهای فناورانه که به تحقیق و توسعه ساخت نمونه اولیه (TRL =۴-۵) و شکل‌گیری مدل و طرح کسب و کار اختصاص دارد، به قدری پرریسک است که در ادبیات کارآفرینی به «دره مرگ» موسوم است و بسیاری از هسته‌های فناور نمی‌توانند به تنهایی از آن به سلامت عبور کنند.

وی شتابدهنده‌ها را مؤثرترین بازیگر زیست‌بوم نوآوری کشور برای تسهیل عبور هسته‌های فناور از دره مرگ را، «شتابدهنده‌ها» دانست، چون این مجموعه‌ها آموزش، مشاوره و مربیگری فضای استقرار و سرمایه بذری را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند.

ملکی‌فر خاطرنشان کرد: شتابدهنده‌ها را می‌توان معادل بخش خصوصی مراکز رشد دانست که علاوه بر خدمات تجاری‌سازی منابع مالی لازم را نیز در قالب مشارکت به هسته‌ها عرضه می‌کنند و در سود و زیان آنها شریک می‌شوند.

وی جزئییات بسته حمایت از شتابدهنده‌های دانش‌بنیان را تشریح کرد و گفت: این خدمت به منظور تامین مالی استارت آپ‌ها در مراحل اولیه رشد به صورت غیر مستقیم و از طریق شتابدهنده‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است.

ملکی‌فر با بیان اینکه بسته حمایتی شامل سه بخش تسهیلات، توانمندسازی و سرمایه‌گذاری می‌شود، گفت: یکی از تسهیلات مربوط به ودیعه رهن است که ۱۰۰ درصد ودیعه رهن فضای استقرار از طریق تسهیلات قرض‌الحسنه تا سقف ۳۰ میلیارد ریال بدون کارمزد و ۳۶ ماهه تامین می‌شود.

وی افزود: یکی دیگر از تسهیلات توسعه خدمات شتابدهی نام دارد که در این بخش نیز تسهیلات قرض‌الحسنه متناسب با برنامه جذب هسته‌ها و ارائه خدمات شتابدهی تا سقف ۳۰ میلیارد ریال با کارمزد ۱۴، ۳۶ ماه پرداخت خواهد شد. 

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، تامین اعتبار برای تجهیزات پیشرفته را از دیگر تسهیلات صندوق برشمرد و گفت: در همین راستا تسهیلاتی برای تأمین تجهیزات فنی در قالب تسهیلات قبل از تولید صنعتی با کارمزد ١۶ درصد و ۶۰ ماه اعطا می‌شود.

به گفته وی، همچنین در بخش اشتغال تبصره ۱۸ نیز تسهیلات قرض‌الحسنه جهت تثبیت اشتغال ایجاد شده و یا ایجاد اشتغال جدید تا سقف ۳۰ میلیارد ریال با کارمزد حداکثر ۱۲، ۲۸ ماه پرداخت خواهد شد.

وی در ادامه تأمین فضای برگزاری رویدادها (سالن آمفی‌تئاتر، سالن‌های جلسات لابی، سالن رویدادها، سالن نمایشگاهی)، توانمندسازی (آموزش مشاوره، رویداد حفاظت مالکیت فکری، توسعه بازار، اخذ مجوزها و استانداردها، عارضه‌یابی)، برگزاری رویدادهای پیش شتابدهی و ارائه به سرمایه‌گذار و کمک هزینه تحقیق و توسعه تا سقف ۵ طرح هر طرح تا سقف ۵۰۰۰ میلیون ریال را از حمایت‌های صندوق نوآوری در بخش توانمندسازی عنوان کرد.

ایسنا نوشت، ملکی‌فر خاطرنشان کرد: مشارکت و سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و هسته‌های فناور شتابدهنده‌ها حداکثر تا ۲ برابر آورده شتابدهنده و سایر اجزای سرمایه‌گذاری از حمایت‌های صندوق در بخش سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی بودجه مصوب مربوط به شتابدهنده‌های دانش‌بنیان در بازه زمانی ۵ ساله را ٢۴٣ میلیارد تومان و بودجه پرداختی به شتابدهنده‌ها را ٧۴ میلیارد تومان و همچنین پرداخت یارانه توانمندسازی شتابدهنده‌ها را ٣.۶١ میلیارد تومان عنوان کرد.

انتهای پیام/

دسته بندی: جامعه
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید