یکشنبه، 13 فروردین 1402
رخدادشهر » سیاست » تشکیل کمیته‌ای برای بازنگری در تعیین پلکان و تعرفه‌گذاری گاز  

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس خبر داد

تشکیل کمیته‌ای برای بازنگری در تعیین پلکان و تعرفه‌گذاری گاز  

کد خبر: 9175

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته ای بین کمیسیون انرژی و وزارت نفت برای بازنگری در تعریف پلکان و تعرفه گذاری پلکانی گاز به منظور تحقق اهداف قانون گذار خبر داد.

رخدادشهر: مالک شریعتی نیاسر در تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در این جلسه از شرکت ملی گاز بابت زحماتی که در زمستان سال جاری- که سرمای بی سابقه ای داشت- کشیدند، قدردانی شد، بیان کرد: جلسه امروز کمیسیون انرژی طبق دستور رئیس مجلس به بررسی برخی مغایرت ها در اجرای قانون و تعیین تعرفه های قبوض گاز خانگی در مناطق مختلف کشور اختصاص داشت.

وی در ادامه اظهار کرد: همچنین در این نشست در باره اجرای قانون جدید مجلس در تعرفه گذاری گاز چند نکته تاکید شد؛ اول اینکه این قانون با تاخیر اجرا شد و بعد ۹ ماه در فصل سرد سال اجرای آن شروع شد که زمان مناسبی برای تعییرات نبود چون مردم نمی توانستند خودشان را تطبیق دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نکته دوم مربوط به تکلیف قانونی در تعریف مصارف زیرالگوی مصرف بود که نباید برای آنها تغییری رخ می داد. وزارت نفت و شرکت ملی گاز حدود ۶۴ درصد میزان مصرف را به عنوان الگو در نظر گرفته بود که به نظر ما این سطح الگوی مصرف کاملی نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: نکته بعدی این است که تعرفه ها باید در پله های مختلف به صورت افزایشی_پلکانی اعمال شود. هر پله نسبت به پله قبلی با افزایش تعرفه مواجه می شد. اینجا مقداری عدم توازن در تعرفه گذاری پلکان ها را شاهد بودیم. به طوری که درصد افزایش در میانه مسیر بسیار شدید بود اما در انتهای پله ها حتی کاهشی می شد. به طوری که از پله ۱۱ به ۱۲ درصد افزایش به نسبت پله ۱۰ به ۱۱ کاهشی شده بود که باید این رویه اصلاح شود.

وی افزود: نکته بعدی این بود که خود ۱۲ پله را نیز تغییر داده بودند که مقایسه را برای مصرف کننده نهایی دچار اشکال می کرد.  نکته بعدی این بود که اصلاح اقلیم ها و برخی مناطقی که در یک اقلیم در ظاهر گرم واقع شده اند اما در اصل آن منطقه کوچک شرایط آب و هوایی متفاوتی دارد. از سوی دیگر زمان قرائت شمارشگرها باید متناسب با اقلیم ها باشد. مثلا فصل سرد سال در برخی از اقلیم ها از اواخر شهریور آغاز و در برخی مناطق دیگر دیرتر شروع می شود. این زمان ها باید تطبیق داده شود تا کم ترین اجحاف در حق مردم صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: در این نشست تاکید شد آنچه که اجرا شده آئین نامه مصوب هیات وزیران بوده و مجلس در تعیین تعرفه ها و پلکان ها نقشی نداشته و ما فقط سیاست گذاری انجام دادیم.

ایسنا نوشت، شریعتی گفت: تاکید مجلس بر این است که پرمصرف ها باید غیریارانه ای تعرفه بپردازند و کم مصرف ها یارانه بگیرند و افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند برای آنها رایگان باشد. تعیین پله ها و میزان تعرفه ها کاملا اختیار هیات دولت است اما امیدواریم این نکات را برای سال ۱۴۰۲ مدنظر قرار دهند و هم قانون درست اجرا شود و هم به طبقات پایین فشار وارد نشود.

وی در پایان گفت: بنا شد یک کمیته مشترک بین کمیسیون انرژی و وزارت نفت تشکیل شود تا هم در تعیین پله های مصرف و هم در تعرفه ها بازنگری شود تا نیت قانون گذار کاملا محقق شود.

انتهای پیام/

دسته بندی: سیاست
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید